HISTORIA POWSTANIA OGRODU ROD „OBŁUŻE”

W roku 1980 na terenach dzisiejszego ogrodu powstał zakładowy pracowniczy ogród działkowy Państwowego Gospodarstwa Ogrodniczego „Iglopol” przeznaczony dla pracowników tego zakładu. Ogród ten zajmował 138 działek o powierzchni około 500 metrów kwadratowych każda. W roku 1989 na skutek realizacji wcześniejszych planów zagospodarowania przestrzennego miasta Gdynia zostało zlikwidowanych kilka ogrodów działkowych, w tym ogród pracowników Morskiego Portu Handlowego w Gdyni w okolicach obecnej Bazy Kontenerowej oraz Stacji Pomp, a pracownicy tych zakładów pozbawieni zostali swoich działek. W miesiącu wrześniu 1989 na skutek przemian, jakie nastąpiły z rolnictwie, „Iglopol” w Suchym Dworze przekazał dla Urzędu Gminy w Kosakowie w ramach Państwowego Funduszu Ziemi grunty o ogólnej powierzchni 26,11 ha położone na terenie wsi Pogórze - Gmina Kosakowo. Decyzją z dnia 4 października 1989 roku, Urząd Gminy Kosakowo przekazał te grunty na czas nieokreślony nieodpłatnie dla Polskiego Związku Działkowców - Zarządu Wojewódzkiego w Gdańsku z przeznaczeniem na pracownicze ogrody działkowe dla pracowników Morskiego Portu Handlowego oraz „Iglopolu”. W dniu 17 września 1989 roku nastąpiło protokólarne przejęcie ziemi przez PZD pod przyszły ogród.

Na przestrzeni roku 1989 i 1990 na zlecenie Zarządu Wojewódzkiego PZD w Gdańsku nastąpiło wytyczanie i ustalanie granic działek oraz granic nowego ogrodu. Całość przejętej ziemi w ilości 26,11 ha podzielono na 569 działek, z tej liczby 14 działek zostało wyłączonych z przeznaczeniem na przyszłe urządzenia gospodarcze ogrodu. Oprócz pracowników byłego PGH „Iglopol” i Morskiego Portu Handlowego, działki w ilości 200 sztuk zostały zgodnie z umową zarezerwowane do rozdziału dla żołnierzy i pracowników wojska z garnizonu Gdynia. Oprócz czynnych pracowników, działkowcami zostali również renciści i emeryci tych zakładów. Na przestrzeni miesięcy czerwca i lipca 1990 roku, przy udziale członków Zarządu Wojewódzkiego PZD odbyło się losowanie działek. Ogród nie miał jeszcze żadnych władz statutowych, na czele działkowców stały grupy koordynacyjne powołane do załatwiania spraw organizacyjnych. 6 listopada 1990 roku, w Klubie Marynarki Wojennej przy ul. Zawiszy Czarnego, odbyło się pierwsze oficjalne zebranie grupy koordynacyjnej stanowiącej trzon pierwszego Zarządu Ogrodu. Na zebraniu tym wręczono działkowcom decyzje o przydziale działek. Spośród pierwszych członków grupy inicjatywnej która reprezentowała działkowców i zajmowała się sprawami organizacyjnymi i gospodarczymi powstającego Ogrodu, należy wymienić Panów: Wielogórskiego, Dawidowicza, Kartawego i Brodnego. Zasłużeni działkowicze naszego ogrodu, którzy społecznie przyczynili się do jego organizacji i powstania.

Pierwszym wielkim przedsięwzięciem było ogrodzenie dwóch rejonów ogrodu, postawienie od strony lotniska płotu o łącznej długości 2870 metrów bieżących. Na koniec roku 1990 cały rejon ogrodu był ogrodzony.

9 marca 1991 roku odbyło się pierwsze zebranie sprawozdawczo-wyborcze działkowców ogrodu. Na tym zebraniu oprócz wyboru władz statutowych przyjęto nazwę ogrodu. Padły dwie propozycje: „POGÓRZE” i „OBŁUŻE” W wyniku jawnego głosowania, działkowcy zdecydowali o przyjęciu nazwy „OBŁUŻE” i odtąd nazwa ta zaczęła obowiązywać we wszystkich dokumentach ogrodu. Pierwszym Prezesem Zarządu Ogrodu „Obłuże” wybrany został Pan Romuald BIAŁASZ.

W roku 1991 ruszyły pierwsze prace inwestycyjne ogrodu związane z założeniem wodociągu. Nastąpiło kopanie rowów pod rurociąg, a zaangażowani w tą pracę byli prawie wszyscy działkowcy. Było to pierwsze i bardzo poważne przedsięwzięcie. Oprócz wykopów pod wodociąg przystąpiono do drążenia własnej ogrodowej studni głębinowej oraz do budowy budynku hydroforni wraz z zbiornikami wodnymi tłoczącymi wodę w obieg wodociągowy ogrodu. Prace trwały od czerwca 1991 roku, do wiosny roku 1992. Mimo całej masy trudności i kłopotów organizacyjnych, 19 i 20 maja 1993 roku nastąpił rozruch ogrodowej hydroforni i z kranów na działkach popłynęła woda. Do pełnego szczęścia działkowców naszego ogrodu brakowało …. prądu. Do zasilania hydroforni czerpano bowiem prąd na zasadzie umowy tymczasowej z pobliskiej jednostki wojskowej. Kolejnym zadaniem dla Zarządu była budowa trafostacji i elektryfikacja ogrodu.

22 maja 1993 roku w sali kina „Grom” odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Na zebraniu tym uznano, że najważniejszą inwestycją dla ogrodu jest jego elektryfikacja. Wybrano nowy skład Zarządu Ogrodu. Prezesem wybrany został Kazimierz Kartawy, wiceprezesem ds. technicznych A. Długowolski, wiceprezesem ds. organizacyjnych Edwin Warmowski, sekretarzem ogrodu J. Kowalewski. W roku 1993 dzięki wielkiemu zaangażowaniu członków nowego zarządu ogrodu „Obłuże” zrealizowano wiele spraw organizacyjno-porządkowych i gospodarczych. 5 sierpnia dokonano komisyjnego odbioru ogrodowej hydroforni oraz rozliczono pod względem finansowym firmy wykonujące inwestycje na rzecz ogrodu.

Rok 1994 oraz 1995 były kolejnymi latami wielkich inwestycji związanych z elektryfikacją ogrodu. Zakupiono ponad 1000 metrów kabla energetycznego, transformator przeznaczony do przyszłej stacji TRAFO, odkupiony też został barakowóz mieszkalny z przeznaczeniem na biuro ogrodu. Zostało postawione ogrodzenie ochronnej strefy sanitarnej studni głębinowej. We wrześniu 1993 roku po raz pierwszy przeprowadzono w ogrodzie komisyjny przegląd zagospodarowania działek, dokonano podliczenia ogrodniczych nasadzeń sadowniczych, krzewów owocowych, ozdobnych itd. W październiku skierowano do realizacji projekt techniczny zasilania stacji TRAFO, a 14 września 1994 roku złożono zamówienie na wykonanie i dostawę Kontenerowej Stacji Transformatorowej. 28.10.1994 roku stacja została dostarczona na teren ogrodu i postawiona na przygotowanym wcześniej fundamencie. Działkowcy ułożyli kabel zasilający w przygotowanym wykopie o długości ponad 750 metrów, a pracownicy firmy energetycznej wykonywali podłączenia trafostacji. Ogród „Obłuże” stawał się coraz piękniejszy, działkowcy zagospodarowywali swoje działki, powstawały piękne altany, szklarnie i pergole.

Na początku roku 1996 miała miejsce seria włamań do altan na terenie naszego ogrodu. 17 i 18 stycznia aż 40 działek w II rejonie zostało ograbionych przez złodziei-włamywaczy. 12 marca 1996 roku łupem złodziei padł również ogrodowy hydrofor. Mimo zgłoszenia na policję, sprawców tych kradzieży nie odnaleziono. Dzięki czujności jednego z działkowców, udało się jednak odzyskać i 6 maja odebrać złodziejowi bramkę wejściową z bramy II rejonu. Policja nie zatrzymała jednak złodzieja ze względu na „małą szkodliwość czynu” (?) W lipcu i sierpniu 1996 roku miały też miejsce włamania na działkach III Rejonu. Mimo tych przykrych wydarzeń, w roku 1996 podłączono do wewnętrznej sieci elektrycznej ogrodu ponad 70 % działek, a działkowcy oprócz wpłat pieniężnych ustalonych na elektryfikację ogrodu, odpracowali po 18 godzin pracy przy zakopywaniu ogrodowych kabli zasilających.

30 czerwca 1997 zakończono elektryfikację Ogrodu „Obłuże” Większość działek jest podłączonych do sieci i może korzystać z energii elektrycznej. Podjęto wstępną decyzję przystąpienia do rozpoczęcia prac planistyczno-kosztorysowych związanych z budową na terenie gospodarczym wielofunkcyjnego „Domu Działkowca” W lipcu 1997 zakończono pomiary geodezyjne związane z planowaną budową. Latem 1997 roku przeszły nad Polską ulewy skutkiem czego w powodziach ucierpiały południowe województwa naszego kraju. Straty powodziowe dotknęły również działkowców południowej Polski. Zarząd naszego ogrodu odpowiedział na apel niesienia pomocy ogłoszony przez Krajową Radę PZD i przekazał na rzecz powodzian 600 zł.

6 września 1997 roku zorganizowany został Dzień Działkowca dla działkowców naszego ogrodu.

historia001

Otwarcia ogrodowego Święta Plonów dokonał prezes POD „Obłuże” p. Stanisław Sędziak, obok p. Fr. Wawruszczak z ZW PZD w Gdańsku, oraz wiceprezes POD p. Marian Sadowski

historia002

Życzenia od Zarządu Wojewódzkiego PZD w Gdańsku przekazał p. Fr. Wawruszczak

historia003

Wiceprezes POD p. J. Kowalewski zaprasza zebranych do wspólnej zabawy oraz udziału w konkursach

historia004

p. J. Dylewski zaprasza wszystkich na wspaniałą grochówkę