Czy można mieszkać na działce ?

Czy można mieszkać na działce ?

Czy można mieszkać na działce ?

Temat zamieszkiwania na działkach na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych powraca niczym bumerang. Co jakiś czas w mediach oraz w internecie pojawiają się dyskusje o tym, czy należy ludziom pozwolić mieszkać w ogrodach. Działki od dawna są łakomym kąskiem dla wielu osób, które łamiąc wszelkie standardy, regulaminy i prawo, zamieszkają okrągły rok na działkach. Dla takich osób słowo „altana” nabrała bowiem szczególnego znaczenia. To często ponadwymiarowe całoroczne domy z łazienkami, pokojami i garażem. To nie o takie „altany” walczy PZD oraz inicjator kampanii społecznej znanej pod nazwą Stop Rozbiórkom Altan.

Aby zrozumieć co złego jest w całorocznym zamieszkiwaniu na działce, trzeba zrozumieć istotę istnienia ogrodów działkowych. Zarówno ROD jak i altany na działce, są miejscem czasowego pobytu rekreacyjnego. W całej długiej tradycji ogrodnictwa działkowego nigdy nie spełniały funkcji mieszkalnej. Niektóre ogrody w ramach oszczędności wyłączają dopływ prądu w okresie zimowym. Chodzi między innymi o straty energii elektrycznej na linii przesyłowej, oraz o kradzież prądu przez osoby bezdomne które „na dziko” chcę przetrwać zimę na terenie ogrodów działkowych.

Zamieszkiwania na terenie ROD zabrania art.12 Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dn.13.12.2013 roku. Ta sama ustawa jasno wskazuje cel istnienia ogrodów działkowych które nie są osiedlami, ale miejscami wypoczynku i rekreacji. Niestety, w wielu przypadkach zakaz zamieszkiwania na działce nie jest respektowany przez niektóre osoby, a zjawisko zamieszkiwania czasem całymi rodzinami nasila się w ostatnim czasie stając się prawdziwym problemem dla prawidłowego funkcjonowania Rodzinnych Ogrodów Działkowych.
Zjawisko to powoduje bezkarne zawłaszczenie nie tylko spokoju i infrastruktury ogrodu, ale powoduje życie na cudzy koszt generując opłaty za wywóz śmieci, za zużytą energię elektryczną, pozbawia ogrodu możliwości korzystania ze zwolnień podatkowych, naraża wszystkich działkowców ogrodu na utratę przywilejów ustawowych które wynikają bezpośrednio ze szczególnego charakteru i funkcji społecznych Rodzinnych Ogrodów Działkowych i działek.

 

drops.

© 2017 ROD Gdynia, Wszelkie prawa zastrzeżone

Scroll to top